Отводняване на мазета – I част

Отводняване на мазета
За съжаление, ако по време на строителния процес са допуснати грешки или технологията не е била спазена по правилата, собствениците на къщата ще трябва да се справят с такъв проблем, като наводняването на мазето.
Бавно и постепенно влагата разрушава структурата, а плесените, който съпътстват появата й, могат да повлияят върху здравето на човека по най-негативен начин.
Необходими са мерки за отстраняването на влагата. Преди да започнете работа, ще трябва да извършите няколко предварителни стъпки: изпомпване на вода от мазето, както и старателно проветряване и изсушаване на помещението. За да се отървете от водата в мазето, се нуждаете от обикновена помпа и маркуч.
Влагата в мазето, в допълнение към неудобството и дискомфорта в жилищните помещения, заплашва с появата на пукнатини в стените и така може да намали живота на сградата. Неизбежната влага и наводняването на мазето, като правило, се дължи на голямото настъпване на подземни води, на обилни валежи или глинести почви около фундамента, които не са склонни да пропускат натрупаната вода. Потокът на вода в подземното помещение може да се избегне, дори на етапа на строителството, като заедно с основите и канализационните работи се извърши външно пръстенно или стеноотводняване на мазето. За съжаление, тези важни моменти често се пренебрегват, поради спестяването на пари и време. Впоследствие такива спестявания се отразяват неблагоприятно, след като къщата преживее няколко зими.
Външен дренаж на мазето
Външното отводняване на мазето започва с изкопаване на окоп, широк 40 см и с дълбочина, малко под нивото на основата на къщата. Полученият ров трябва да се изсуши и да се подравни дъното. След това стените на фундамента се хидролизират и изолират (за предпочитане с полистирол). На дъното на дренажния изкоп се полагат геотекстилни платнища с голям запас. Свободният ръб на материала трябва да остане извън окопа, така че в крайна сметка е възможно тръбата да бъде обвита със запълване. В долната част на изкопа, покрит с геотекстил, се изсипва 10 см трошен камък, с който се създава разлика във височината 1‒2 см на линеен метър, така че бъдещите дренажи да лежат под наклон към водоема или кладенеца за вода.